با سلام
در این مطلب قصد داریم تا به نقد و بررسی شبکه اجتماعی Facebook بپردازیم . شبکه ای که با سرعت فزاینده ای بین افراد دنیای مجازی رشد نمود و با وجود سن و سال کم توانست تا پلکان چهارمی سایتهای محبوب صعود کند .

فیس بوک در تاریخ چهارم فوریه سال 2004 میلادی مصادف با 15/11/1382 هجری شمسی در اتاق خوابگاه دانشجویی دانشگاه هاروارد امریکا توسط مارک زاکربرگ جهت استفاده دانشجویان این دانشگاه راه اندازی شد.
برای نقد و بررسی این وبگاه ابتدا خلاصه ای از مزایا و معایب آن را به عرض می رسانیم و قضاوت نهایی را برعهده شما قرار می دهیم .

الف – مزایا :
1 – مهمترین و برجسته ترین مزیت فیس بوک را می توان در یافتن دوستان قدیمی ، حفظ ارتباط با دوستان فعلی و یافتن دوستان جدید ملاحظه نمود .از آنجائیکه که کاربران این شبکه طبق آخرین اطلاعات در حدود 800میلیون نفر برآورد شده اند ، بنابراین احتمال یافتن دوستان قدیمی دور از تصور نخواهد بود و خصوصآ با تعبیه جستجوگر قوی یافتن دوستان بسیار آسان خواهد بود.
2 – از دیگر مزایای این شبکه عظیم اجتماعی برتری ساختار پلت فرم آن نسبت به سایتهای مشابه آن است . تعبیه نرم افزارها ، ابزارهای خاص ، ایجاد صفحات مجزا و متعدد با موضوعات مختلف ، خلق آلبوم تصاویر ، اشتراک گذاری فایلهای گوناگون (فیلم،موسیقی،عکس و … ) بازیهای آنلاین ، امکان چت ویدئویی و …. مهر تأییدی است بر کارآیی این شبکه که هر کاربر در خور نیاز خود میتواند از این امکانات بهره مند گردد .

ب – معایب :
1 – از بزرگترین معایب این شبکه عظیم اجتماعی می توان به بحث امنیت آن اشاره نمود که این نقیصه از دو منظر قابل تأمل است . اول حضور و فعالیت مستمر هکرها و ناشران ویروس که گاهاً با نگارش یک برنامه ساده اطلاعات محرمانه و پسوردهای کاربران را به سرقت می برند و دوم بحث امانتداری مدیران و گردانندگان این شبکه در قبال اطلاعات شخصی کاربران می باشد که به کرات طی مصاحبه ها و سخنان افراد مختلف مورد تردید قرار گرفته است.
2 – انتشار اطلاعات خصوصی و پروفایل در فیس بوک با توجه به اینکه لازمه عضویت در این شبکه و استفاده از مزایای آن بوده و یک امر کاملاً اختیاری است را می توان از دیگر معایب فیس بوک قلمداد کرد . به این علت که اطلاعات شما ممکن است مورد سوء استفاده دیگران قرار بگیرد . برخی از کاربان برای رفع این مشکل از مشخصات جعلی استفاده می کنند که این امر موجب محرومیت از مزیت اصلی فیس بوک یعنی پیدا کردن دوستان خواهد شد .
سوء استفاده های غیراخلاقی توسط سایر کاربان این شبکه از اطلاعات شخصی از معایب غیرقابل کتمان است و امروزه به کرات اخباری پیرامون این موضوع منتشر می شود .
احتمال سوء استفاده از اطلاعات شما توسط مدیران این شبکه هم وجود دارد به این معنی که شما با قبول قوانین و مقررات این شبکه در هنگام ثبت نام ، فیس بوک را به عنوان مالک تمامی اطلاعات ابرازی خود انتخاب می کنید و طبق این اصل فیس بوک می تواند هرگونه که صلاح بداند از این اطلاعات استفاده کند و گاهاً اخباری پیرامون معاملات سیاسی مدیران این شبکه با دولتمردان منتشر میشود . شاید این موضوع در ابتدا برای شما بی اهمیت باشد اما ممکن است در آینده لطمات جبران ناپذیری برای شما بدنبال داشته باشد .
3 – بحث ناهنجاری اجتماعی از جمله افزایش آمار طلاق در سراسر جهان و اعتیاد به فیس بوک از دیگر معایب این شبکه می باشد.
4 – سوء استفاده های سیاسی از این شبکه اجتماعی در راستای اهداف قدرتهای جهان با مسدود کردن صفحه های مخالف و راه اندازی و ترویج صفحات موافق

موارد فوق خلاصه ای از ویژگی های این شبکه اجتماعی است که به ذهن رسید و بیان شد . سعی نودیم تا نگارش فوق واقع بینانه و بدور از ذهنیت های منفی پیرامون این شبکه در ایران ، فارغ از تب روشنفکری عضویت در این شبکه و اهداف و غرایض شخصی باشد .

گردآوری : جامعه مجازی ناریانیان
موفق باشید