همزمان با فرا رسیدن موسم حج شبهه ای در شبکه های اجتماعی و “متاسفانه” بین مسلمین رواج پیدا می کند که در آن با ضمیمه کردن اشعاری مانند :”دلخوش از آنیم که حج میرویم/غافل از آنیم که کج میرویم/کعبه به دیدار خدا میرویم/او که همینجاست کجا میرویم و ….” و تصاویری از فقر، به تقبیح عمل حج در مقابل کمک به فقرا پرداخته و به نوعی افراد دارای استطاعت مالی را تشویق به ترک این واجب الهی می کنند.
متاسفانه دست به قلم نیستم اما امید دارم که بیان این مطالب جسته و گریخته موجب شود تا به سادگی از کنار اشاعه ی چنین شبهاتی عبور نکنیم و اگر هم در قبال چنین جریاناتی اعتراض نکرده و سکوت اختیار می کنیم، لااقل در زمره ی مروّجین این قبیل شبهات نباشیم.
اگر به فروع اسلام نگاهی بیاندازیم عمل حج را در کنار اعمالی چون نماز، روزه، خمس، زکات، جهاد، امر به معروف، نهی از منکر، تولی(دوستی با دوستان خدا) و تبری(دشمنی با دشمنان خدا) خواهیم دید.فروع دین بی شک اثرات و فواید فردی و اجتماعی بی شماری دارد که بیان آنها خارج از حوصله جمع است و با جست و جویی اندک میتوان به مطالب بی شماری در این خصوص دسترسی پیدا کرد.
متاسفانه دشمنان اسلام به جای مبارزه مستقیم با مبانی اسلامی به استحاله و ارایه تصویری دلخواه از احکام و مبانی اسلام و در نتیجه کمرنگ کردن ارزشهای اسلامی در جوامع اسلامی روی آورده اند که از نمونه های مشهود آن می توان به کم اهمیت جلوه دادن و در نهایت (متاسفانه) فراموشی فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی امروز، نمایش دین در قالب یک اعتقاد فردی، فراموشی فریضه خمس و زکات و …. اشاره کرد.
و عمل حج نیز از این قاعده مستثنی نیست. وجوب عمل عبادی-سیاسی حج نص صریح آیه 197 سوره بقره است که می فرماید:«الْحَجُّ أَشْهُرٌ مَّعْلُومَاتٌ فَمَن فَرَضَ فِیهِنَّ الْحَجَّ فَلاَ رَفَثَ وَلاَ فُسُوقَ وَلاَ جِدَالَ فِی الْحَجِّ وَمَا تَفْعَلُواْ مِنْ خَیْرٍ یَعْلَمْهُ اللّهُ وَتَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَى وَاتَّقُونِ یَا أُوْلِی الأَلْبَابِ: حج در ماههاى معینى است پس هر کس در این [ماه]ها حج را [برخود] واجب گرداند [بداند که] در اثناى حج همبسترى و گناه و جدال [روا] نیست و هر کار نیکى انجام مى‏دهید خدا آن را مى‏داند و براى خود توشه برگیرید که در حقیقت بهترین توشه پرهیزگارى است و اى خردمندان از من پروا کنید»
دوست مسلمانی که با طعم نوع دوستی و کمک به نیازمندان دیگران را تشویق به ترک حج(واجب الهی) می کنید یقیناً مطلع هستید که ترک واجبات الهی گناه و عصیان محسوب می شود.
از اثرات بی شمار حج می توان به اتحاد و همدلی مسلمانان اشاره کرد و از آن به عنوان بزرگترین رزمایش جهان اسلام در مقابل جبهه کفر نام برد.
عمل عبادی-سیاسی حج بدواً توسط عده ای مغرض به یک سفر صرفاً زیارتی-سیاحتی محدود شده و سپس توسط عده ای ناآگاه با چاشنی های کمک به فقرا، وجود خداوند در هر مکان و هر زمان، اصل بودن پاکی دل و … تقبیح می شود تا مسلمین را به سوی ترک واجبی دیگر از واجبات الهی سوق دهند.و البته این مقصود امروز با سوء مدیریت و جفای آل سعود با شتاب بیشتری در حال پیگیری است.
چند سوال از هم کیشان خودم که با افتخار از چنین تفکری دفاع کرده و ناآگاهانه در زمین دشمنان اسلام محمدی(ص) بازی می کنند:
• چرا برای کمک به فقرا و نیازمندان(که الحق کار پسندیده و بی شک دارای ثواب دنیوی و اخروی است) به ترویج واجبات زکات و خمس و … نمی پردازیم و دیگران را تشویق به انجام این فرایض دینی نمیکنیم؟
• چرا انتشار اشعار و اقوال خلق خدا را بر ترویج و انتشار دستورات الهی ترجیح می دهیم؟
• چرا تجمل گرایی، مسافرت ها و هزینه های غیر ضروری رو تقبیح نمی کنیم؟
• به نظر شما رواج چنین شبهاتی بدست خود مسلمین نشانه ای از دین زدگی و پرداختن به ظواهر اسلام، به جای عمل به احکام و دستورات اسلام نیست؟
سخن آخر:
با اعتقاد به اصل معاد، روزی همه ی ما برای بازخواست و حساب دهی در پیشگاه الهی گرد هم خواهیم آمد و آنجاست که باید برای تمام اعمال و اقوال خود پاسخی قانع کننده داشته باشیم.
پ.ن: کاش قبل از کپی-پیست کردن مطالب کمی تأمل کنیم و برای کسب لایک، هر مطلبی رو بازنشر نکنیم.
در پیشگاه خداوند متعال، سربلند باشید.رفتن به حج يا كمك به فق

راء؟!