درباره ما – پایگاه فرهنگی ناریان

/درباره ما – پایگاه فرهنگی ناریان
درباره ما – پایگاه فرهنگی ناریان 1391/8/9 13:37:30

در باره روستای ناریان

در 30 کیلومتری شمال شرقی شهرک(مرکز طالقان) و در ضلع شمالی رود خانه شاهرود و جاده سراسری شرقی-غربی طالقان و در منتهی الیه شمال شرق جاده باده سر که از جوستان به طرف شمال شرق منشعب شده و پس از دیزان به طرف شرق امتداد می یابد و در موقعیت جغرافیایی 36 درجه و 12 دقیقه و51.9 ثانیه عرض جغرافیایی و 50 درجه و59 دقیقه و 59.0 ثانیه طول جغرافیایی و در ارتفاع2442 متر از سطح دریا روستای نسبتا بزرگی وجود دارد که بنظر میرسد به لحاظ جمعیت و وسعت برابر با روستاهای میر،دنبلید و سوهان می باشد.
این روستا به لحاظ داشتن آب کافی از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده و به لحاظ داشتن مراتع سرسبز و چشمه سار های متعدد دامداری در آن رواج بسیار خوبی دارد شاید این روستا مقام اول را از این نظر در منطقه طالقان دارا باشد. از میان این روستا رود خانه ای عبور میکند که ازارتفاعات شمالی آن و از ناحیه مرغ بند سر چشمه گرفته و پس از آبیاری باغات و مزارع روستای ناریان از آن« عبور کرده، سپس وارد دره بسیار تنگی که عبور از آن بدشواری صورت می گیرد،شده و نهایتا در ناحیه لمبران به رودخانه شاهرود منتهی می شود. در فاصله تقریبی 15 کیلومتری شمال روستای ناریان منطقه ای و جود دارد که مرغ بند نامیده می شود. برخی از اهالی روستا عنوان نمودند که در آن غار بزرگی و جود دارد که تا کنون کسی داخل آن نرفته است. اهالی می گویند رسیدن به غار حداکثر 5 ساعت وقت از روستا پیاده روی لازم دارد.
روستای ناریان در تابستان دارای بیش از 400 خانوار و در زمستان حدود 30 خانوار جمعیت می باشد. شغل اهالی بومی روستا دامپروری و کشاورزی است بدلیل مهاجرت روستاییان به شهر ها اکثر مردم آن به شغل های دیگر مشغول اند این روستا در طول مبارزات انقلاب اسلامی،هشت سال دفاع مقدس و دفاع از حریم اهل بیت(ع) 29 شهید و 2 مفقودالاثر را تقدیم اسلام نموده است. از اصلی ترین طوایف مردم ناریان میتوان طوایف: شریف کاظمی، صابری، رزاقی، میرغیاثی، فخرحسینی، حسینی نسب را نام برد.که طی 70 سال گذشته با پیوند نسبی میان دیگر روستاهای اطراف طوایفی نظیر شیخ سلطانی، ادیبی، ترابیان نیز کم و بیش اضافه شدند.
اهالی روستا از اقوام تات هستند و به زبان تاتی سخن می‌گویند.[۳] تاتی یکی از زبان‌های ایرانی نو شاخه شمال غربی است که به مازندرانی و گیلکی بسیار شبیه است .
بنابر اظهارات اهالی و معتمدین و اعضای شورای ده،روستای ناریان فاقد آثار فرهنگی و تاریخی بوده و تنها در ضلع جنوب غربی روستا و در جبه غربی و چسبیده و به روستا تپه ای و جود دارد که اهالی آنرا قلا کِتی می گویند. سطح این قله 20در25 مترو آثاری از سفال های هزاره اول در آن یافت شده است اما به علت حفاریهای فراوار کاملا مضطراب و فاقد ارزش مطالعاتی می باشد.به عبارت دیگر چیزی از آن باقی نمانده است.

شناسنامه پایگاه فرهنگی ناریان

[box type=”info” ]شناسنامه پایگاه فرهنگی ناریان: این سایت”لافگا” با آدرس Naryanian.com از اواخر سال 1389 فعالیت خود را آغاز نمود و از ابتدای شهریور ماه سال 1395 با تغییر در رویکرد و محتوا و جهت همکاری و همراهی با جریان فرهنگی، عنوان آن از “لافگا” به “پایگاه فرهنگی ناریان” تغییر یافت.[/box]

[divider]

اهداف و برنامه ها:

بدون تردید هرگونه فعالیت بدون داشتن هدف و چشم انداز& نتیجه ای جز روزمرگی و اتلاف وقت نخواهد داشت و به تبع آن دستیابی به هدف بدون برنامه ریزی ممکن نخواهد بود. به همین جهت اهداف و برنامه هایی به شرح ذیل در نظر گرفته شده است:
اهداف :

[starlist]

   • ایجاد بانک اطلاعاتی از رویدادها و آرشیو مطالب قابل دسترسی برای عموم
   • فراهم نمودن محیط تعامل و تبادل نظر پیرامون مباحث با موضوعیت روستای ناریان
   • اطلاع رسانی اخبار روستای ناریان
   • معرفی روستای ناریان در فضای مجازی از طریق جذب مخاطبان غیرهمشهری[/starlist]

برنامه ها :

[checklist]

   • تولید و انتشار مطالب با موضوعات متنوع
   • گردآوری و انتشار مطالب مرتبط با موضوع شهداء و ایثارگران روستای ناریان
   • فراهم نمودن بستر مناسب جهت ارائه مطالب و نظرات توسط هریک از همشهریان بطور مستقیم در سایت
   • گردآوری مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی توسط همشهریان محترم
   • معرفی کسب و کار همشهریان محترم
   • ایجاد سیستم عضوگیری در سایت و و در نتیجه داشتن اطلاعات کافی از ساختار جامعه مجازی برای هریک از اعضا
   • بهره مندی از حضور همشهریان علاقمند جهت انجام امور سایت
   • ایجاد صفحه در شبکه های اجتماعی با مدیریت یکپارچه
   • ثبت رویدادها و وقایع مرتبط با روستای ناریان و تهیه تقویم ناریان[/checklist]

ثبت ديدگاه

2 + 17 =